Szerintetek mit csinál egy marketinges?
Ezzel a kérdéssel indítottam a kilencedik kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola hatodikosainak és hetedikeseinek tartott előadásomat.
A válaszok bizonytalanul az „üzletel”, „ad-vesz” irányába mentek. Úgyhogy először ezt tettük kicsit rendbe, mielőtt rátértünk volna az előadás valódi témájára: a social média tudatosabb használatára.
Az alapfelvetés egyszerű:
A social média teljesen átszövi a mindennapjainkat, de nem kaptunk hozzá használati utasítást.
Az appok tulajdonosainak az az érdeke, hogy minél több időt és figyelmet adjunk nekik. Nekünk, embereknek — direkt nem felhasználókat írok — viszont nem biztos, hogy ez az érdekünk (sőt, biztos, hogy nem).
Ezért arról beszéltem nekik, milyen pszichológiai és technikai eszközökkel próbálnak minket odaszegezni a görgetéshez.
Persze nem „ijesztgetni” akartam, ezért vittem egyszerű, akár másnap kipróbálható tippeket is, például hogy fókuszáláshoz (GenZ/alfa nyelven: lockineléshez) tegyék a telefont egy zárható fedeles dobozba, vagy ne "kartávolságban" töltsék éjszaka.
A „Te és a social média” projektemet 2024-ben kezdtem el, amikor először a saját volt gimimbe mentem vissza egy órát tartani erről. Azóta több budapesti középiskolában és általános iskolában is volt lehetőségem beszélni a témáról.
Ezekben az előadásokban nekem mindig az a legnagyobb jutalom, amikor látom, hogy ez a 10 másodperces attention spanre kondicionált közönség tényleg figyel. Bólogat. Magára ismer. És a végén kérdez.
Most a kedvenc kérdésem az volt, amikor az egyik hatodikos srác a prezentáció végén lévő könyvajánló slidra mutatva megkérdezte: „Ez akkor most marketing volt?”
Elmondtam neki, hogy akkor lett volna marketing, ha ott helyben meg lehetett volna venni nálam a könyveket, vagy ha a "kódommal" 10% kedvezmény járt volna rá egy webshopban - így viszont ez csak ajánlás volt.
És közben büszke voltam rá, mert pontosan ez volt a cél: ne csak görgessenek, hanem gondolkodjanak is.